Zbliżają się Święta Wielkanocne, a jednym z najbardziej popularnych symboli tego czasu są niewątpliwie pisanki. Wielu z nas zastanawiało się skąd, owa tradycja się wywodzi.
Zbliżają się Święta Wielkanocne, a jednym z najbardziej popularnych symboli tego czasu są niewątpliwie pisanki. Każdy z nas wykonywał je przynajmniej raz w życiu, czy to malując, czy wyskrobując różnorakie wzory na jajkach. Jednak jak wielu z nas zastanawiało się skąd, owa tradycja się wywodzi? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zagłębić się w odmęty historii i dawnej symboliki, która poprzez wieki przetrwała do naszych czasów. Jajko już w najstarszych cywilizacjach świata reprezentowało życie i odrodzenie.
Ozdobione licznymi symbolami gliniane jajka można było odnaleźć już wśród darów świątynnych w starożytnej Mezopotamii, ponad cztery tysiące lat temu. Nie wiadomo kiedy dokładnie motyw ozdobnych jajek trafił do Europy, jednak od najdawniejszych czasów związany był ze Słowianami. Najstarsze dotąd odkryte europejskie pisanki pochodzą z X wieku i zostały znalezione na Pomorzu. Obecnie wzory stosowane na jajkach są najróżniejsze, jednak pierwotnie symbole na pisankach niosły za sobą pewien magiczny przekaz.
Do najpopularniejszych, choć nie wszystkich, „magicznych” wzorów pisankowych należały:




Można powiedzieć, że pisanki były przedmiotami wielozłożonymi posiadającym najróżniejsze moce i symbolikę. W dawnych czasach wśród pogańskich Słowian starszyzna klanu darowała dzieciom wchodzącym w okres dorosłości pisanki, jako amulet ochronny, reprezentujący życie. Po chrystianizacji obrzęd ten przetrwał w formie dawania pisanek swym dorastającym chrześniakom. W późnym średniowieczu wytwarzanie pisanek na stałe zostało związane z obchodami Wielkanocy.
Z czasem motyw ozdobnych jajek rozprzestrzenił się z terenów dawnej polski na całą Europę i poza nią, między innymi do Stanów Zjednoczonych. Z racji na zbliżające się święta zachęcam wszystkich do kultywowania owej tradycji. Zwyczaju tworzenia pisanek, który nieodzownie towarzyszy Polakom od ponad tysiąca lat.